• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Home
  • Discuții
  • Recenzii
    • Cărți
    • Filme & seriale
    • Băutură
    • Produse
  • București
  • Călătorii
  • Despre mine
  • Contact
ccbogdan

ccbogdan

Blog de București

Ne-am pierdut umanitatea

28 septembrie 2023 By bogdan 2 comentarii

Am sunat ieri la vodafone cu o problema, o rezolv, iar la final, domnisoara îmi spune mâine o să primiți un telefon de la vodafone pentru a-mi acorda o notă de la 1 la 10 unde 10 este nota cea mai mare.

Îmi aduc aminte că în urmă cu mulți ani mă amuzam când auzeam așa ceva. Însă acum mi s-a zbârlit părul pe mână când am auzit-o spunând acea ultimă frază. De ce? Pentru că Vodafone și multe alte companii au înlocuit jumătate din personal cu programe gen Andreea și Tobi de la Vodafone. Locul lor de muncă nu mai este doar o concurență între ei ci între noi și programe.

Trecem peste discuția că programele astea ne înlocuiesc, pentru că nu este întru totul adevărat. Cineva muncește să le dezvolte și alte firme noi primesc contracte ca să le întrețină.

Problema care mie mi-a atins un punct sensibil este faptul că se avansează mult prea repede cu tehnologia și oameni care nu știu se umble la volumul sau luminozitatea telefonului, rămân efectiv fără domenii unde se mai pot angaja.

Ei nu știu să facă multe lucruri și nici nu mai au capacitatea să învețe munca cu programe. Această categorie de oameni are nevoie de locuri de muncă fizică. Și credeți-mă că sunt foarte mulți oameni în situația asta.

Poate nu cunoașteți astfel de oameni și sunteți printre norocoși, dar nu toți bunicii, unchii cu mătușile și părinții au afaceri, apartamente la închiriat sau alte surse de venit. Foarte mulți ajung cu greu la pensie, iar mulți dintre ei se văd nevoiți să se angajeze pentru că nu le ajung banii de mâncare și medicamente.

Dar unde să se angajeze, pentru că acum 30-40 de ani, când au ales ce facultate să facă nu s-au gândit la domenii precum software developer și software engineer. Am cunoscut oameni care acum 20 de ani au terminat finanțe bănci (poate cel mai căutat domeniu pe vremea aia) și tot nu se descurcă în prezent cu cele mai noi tehnologii.

Bunicul smarphone-ului din mâinile voastre a apărut în urmă cu 16 ani. Uitați cât de departe s-a ajuns în 16 ani. Situația asta din zilele noastre în urmă cu 16 ani exista doar în cărțile de SF. Îi dau dreptate lui Elon Musk care a cerut public ca avansul tehnologic să încetinească.

Ce putem face?

Ei bine avem la îndemâna fiecăruia, în fiecare zi opțiuni ce pot amâna acest viitor distopic nefericit pentru cei bătrâni.

Eu aleg aproape de fiecare dată casele de marcat din super-market unde sunt oameni, nu mă duc la cele self. În lidl am văzut de fiecare dată maxim 2 case unde lucrează cineva. Mă gândesc că dacă șefii ăia mari vor vedea pe camere că lumea preferă să plătească așa, posibil să mărească numărul de casieri. În schimb dacă lumea se înghesuie la casele self, cu siguranță vor mai reduce din personal.

Spălătorii unde vine cineva și spală mașina plus alte servicii pe care știți că le folosiți și aveți la dispoziție de ales. Riscul dacă încetăm se mai folosim zonele unde oamenii oferă serviciul este ca o mătușă, un bunic sau părintele cuiva să nu mai aibă locuri de muncă. Inclusiv paznicii aceia bătrâni care nu pot opri nici o muscă, dar au un loc de muncă măcar, până și aceștia sunt înlocuiți de camere de securitate și bariere automate.


S-ar putea să-ți placă și:

inundații Craiova olguta Vasilescu

Inundații Craiova: cum a ajuns orașul Olguței Vasilescu să înoate la fiecare ploaie

Pe scurt: Craiova s-a inundat din nou, două zile la rând. Da, a fost cod roșu, cu peste 100 de litri pe metru pătrat — o cantitate la care nicio canalizare nu face față instant. Dar inundațiile Craiova nu sunt un accident meteo izolat: sunt un tipar care se repetă la fiecare ploaie serioasă. Iar explicația…

Continue Reading Inundații Craiova: cum a ajuns orașul Olguței Vasilescu să înoate la fiecare ploaie

guvernul Veștea

Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?

Nu o să vă povestesc, încă o dată, cum a picat aseară guvernul Veștea. Știți deja: 189 de voturi din 233, AUR a ieșit din sală fix la timp, Grindeanu a plecat înainte de rezultat, iar bietul Veștea a bâlbâit un discurs scris, evident, de o inteligență artificială, citit ca de un copil scos la…

Continue Reading Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?

animale de companie câine pisica la bloc

Cum este să ai animale de companie la bloc: câine și pisică în același apartament

La noi acasă trăiesc patru ființe cu personalități complet diferite. Cătălina, eu, Bobi – un câine mic, maro, cu o energie pe care o invidiez sincer în fiecare dimineață și Luna, o pisică alb-negru care a decis că apartamentul este regatul ei personal și că noi suntem niște chiriași acceptabili. Chestia e că am ajuns…

Continue Reading Cum este să ai animale de companie la bloc: câine și pisică în același apartament

cum încearcă Nicușor Dan împreună cu PSD să-l dea jos pe Bolojan

Principii sau curvăsărie? Cum încearcă Nicușor Dan și PSD să-l execute pe Bolojan

Azi, 15 iunie 2026, PNL se adună în ședință ca să decidă un singur lucru: îl susține sau nu pe Adrian Veștea, premierul scos din joben duminică de președintele Nicușor Dan. Pare o chestiune tehnică, de bucătărie internă de partid. Nu e. E momentul în care se decide dacă mai există în politica românească ceva…

Continue Reading Principii sau curvăsărie? Cum încearcă Nicușor Dan și PSD să-l execute pe Bolojan

Siri ai apple intelligence iPhone Europa România

De ce Apple nu lansează Siri AI pe iPhone în Europa

M-am pus zilele astea să activez noul Siri cu Apple Intelligence, plin de speranțe, după tot tam-tam-ul de la conferința Apple. Și, ca tot omul din România, am rămas cu un gust amar: jumătate din lucrurile despre care vuiește internetul nici măcar nu ajung la noi. Așa că am săpat să înțeleg exact ce se…

Continue Reading De ce Apple nu lansează Siri AI pe iPhone în Europa

service iPhone rapid și profesionist

Service iPhone rapid și profesionist, cu piese originale

Sincer? Cu o săptămână în urmă eram convins că trebuie să-mi cumpăr alt telefon. Aveam senzația aia pe care o cunoaște oricine ajunge la al treilea iPhone: ziua nu mai ține, telefonul „moare” pe la prânz, iar gândul care se strecoară inevitabil e „gata, e timpul de unul nou”. Numai că, după ce am dat…

Continue Reading Service iPhone rapid și profesionist, cu piese originale

pasajul Basarab lucrări 2026

Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici

Am trecut zilele astea pe lângă Pasajul Basarab. Sub pasaj, la baza pilonilor ălora colorați pe care toți bucureștenii îi știu, erau doi oameni cu cască albă și vestă galbenă, gard de șantier, bandă roșu-alb. Liniile de tramvai erau deja scoase din funcțiune. Am făcut câteva poze și am plecat cu un sentiment ciudat, un…

Continue Reading Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici

Salubrizare Sector 1 Romprest Blue Planet

Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

Am găsit afișul lipit pe ușa de la intrarea în bloc acum câteva zile. Verde-galben, cu un camion de gunoi redat în randare 3D, cu un slogan scris cu litere mari și îngroșate: „Curățenia continuă cu mai mult CONTROL.” Primăria Sectorului 1 ne anunța că de la 1 iulie 2026 se schimbă firma de salubrizare. Contractul cu…

Continue Reading Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

drum expres A0 aeroport Otopeni

Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

Am pierdut ore din viață pe DN1, în coada spre Aeroportul Otopeni. Nu exagerez și nu vorbesc teoretic – vorbesc din mașină, blocat bară la bară, uitându-mă cum se apropie ora unui zbor pe care mă rugam să-l prind. Așa că atunci când am văzut că s-au depus ofertele pentru noul drum expres care leagă…

Continue Reading Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

top mall-uri București

Top mall-uri din București: care merită și care nu

Caut de fiecare dată o scuză să nu intru într-un mall și de fiecare dată ajung în câte unul. Locuiesc în acest oraș de mulți ani și, vrând-nevrând, aceste mall-uri din București fac parte din felul în care se mișcă orașul ăsta. Le-am bătut pe rând – în zile de lucru și în weekend, dimineața…

Continue Reading Top mall-uri din București: care merită și care nu

restaurare arcul de triumf București

Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?

Sunt străini care, abia coborâți din avion la Otopeni, intră în Capitală pe Kiseleff și primul monument adevărat pe care îl văd este Arcul de Triumf din București. E cartea noastră de vizită, fie că ne place sau nu. Și exact această carte de vizită se fărâmițează încet, sub ochii tuturor. Am trecut zilele trecute…

Continue Reading Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?

blocuri vechi comuniste ghena gunoi

Ghenele de gunoi dispar din blocuri, a doua oară

Citesc zilele astea, prin toate ziarele, aceeași știre dată ca o revoluție: ghenele de gunoi din blocuri urmează să dispară, iar Bucureștiul intră într-o nouă eră a colectării selective. Sună grozav. Locuiesc în Grivița, la bloc, cu o ghenă de gunoi pe tub, așa că ar trebui să fiu primul care aplaudă. Singura problemă e…

Continue Reading Ghenele de gunoi dispar din blocuri, a doua oară

Distribuie:

  • Partajează pe X(Se deschide într-o fereastră nouă) X
  • Partajează pe Facebook(Se deschide într-o fereastră nouă) Facebook
  • Partajează prin WhatsApp(Se deschide într-o fereastră nouă) WhatsApp
  • Partajează pe Telegram(Se deschide într-o fereastră nouă) Telegram

Similare

Din categoria: Discuții Etichete: Bătrâni, Distopie, Lidl, Roboțelul Tobi, Vodafone

Reader Interactions

Comentarii

  1. Alexandru a zis

    28 septembrie 2023 la ora 21:13

    Feedbackul a devenit un mod de masurare a performantei (de multe ori subiectiv) preferat de clienti. De la corporatii, la taximetrie si ridesharing, toti toti primim si oferim feedback (stelute).
    Din pacate, nu va pleca nicaieri.

    Răspunde
    • bogdan a zis

      28 septembrie 2023 la ora 21:22

      Și bine face că nu pleacă, inclusiv eu mă folosesc foarte mult de „recenziile” oamenilor înainte să cumpăr un produs.
      Însă eu mă refeream mai mult la opțiunea noastră, ca și client de a folosi partea automată sau partea umană. Să stau 5 minute în plus la coadă pentru a-i arăta lui Lidl, Carrefour și Mega că eu, ca și client încă prefer acest serviciu sau să mă duc la casele self și să contribui cu 0,0001% în dispariția acelui loc de muncă peste 1-2-5 ani.

      Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bara principală

Abonează-te la blog prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Poți susține acest blog cumpărând de pe eMag și Fashion Days prin linkurile de mai jos

eMAG Fashion Days

Ce produse mi-am cumpărat

5 accesorii utile pentru mașină dacă conduci mult

Ghete Skechers de iarnă impermeabile pentru bărbați

Cușcă de transport pentru pisici

Cușcă de transport pentru pisici ieftină și bună

Din București

pasajul Basarab lucrări 2026

Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici

Salubrizare Sector 1 Romprest Blue Planet

Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

drum expres A0 aeroport Otopeni

Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

Restaurante, baruri, cafenele și ceainării

el torito bucuresti restaurant mancare mexicana

El Torito București: Fiesta și gust autentic mexican

hushimo restaurant mancare asiatica piata amzei bucuresti

Hushimo – o cină asiatică în inima Bucureștiului

mancare reinterpretata noua bar ion mihalache bucuresti

Prima mea vizită la Noua B.A.R.

Filme & Seriale

seriale bune pe skyshowtime

3 seriale bune de pe SkyShowtime – Recomandări de neratat

Filme originale Netflix | 25 de recomandări

Mi-a plăcut primul episod din serialul House of the Dragon

Pe unde mai călătoresc

În vizită la concursul de eleganță Sinaia 2023

Experiențe neplăcute cu trenul pe ruta București Brașov

Cât de mult m-a schimbat un weekend la munte cu cortul

Footer

Cafea cu Bogdan

Un bucureștean din Grivița care scrie cu plăcere.

Călătoresc cu mașina și îmi place să descopăr locuri noi din țară și din Europa. Îmi place să merg în city break-uri memorabile. Scriu despre filme & seriale, restaurante, gadget-uri noi, piese de teatru și muzee. Mai abordez și subiecte de politică pentru că ne dictează viața de zi cu zi.

Sper să vă placă!

Ne putem auzi oricând la adresa de email din pagina de Contact.

 

Recent

  • Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici
  • Inundații Craiova: cum a ajuns orașul Olguței Vasilescu să înoate la fiecare ploaie
  • Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?
  • Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare
  • Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla

Search

aba.bogdan

Explorez. Experimentez. Povestesc.

La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ROMAN”, e un loc care nu e muzeu de vitrină — e un atelier al memoriei. 🚙

ARO-uri în toate ipostazele, Dacii cu vopseaua obosită, camioane ROMAN, mopede și mobre care cândva însemnau libertate la 50 km/h. Miros de ulei vechi, piele de volan tocită, faruri rotunde și o pompă albă cu „UZ INTERN” lângă care te trezești că fotografiezi, de fapt, o epocă.
Aici mașina e doar pretextul — omul e destinația.

Am scris pe larg pe blog 👉 link în bio

#muzeulautomobiluluiromanesc #campulungmuscel #aro #dacia1300 #romania
Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desu Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desupra Brasovului. 🛩️

O experienta pe care sigur n-am sa o uit.

Am scris mai multe despre asta pe blog 
👉 link in bio

#brasov #zborcuavionulbrasov #avionultrausor #românia #blogger
✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Cept ✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Ceptura. Am petrecut o după-amiază superbă la Vinalia, printre arome de vin, apusuri domoale și mâncare autentică, gătită cu suflet. Un loc unde timpul pare să curgă mai încet, iar fiecare detaliu te face să zâmbești. 🍷🌿🌅
#Vinalia #Ceptura #WineCountry #RomaniaTravel #WeekendVibes #CountrysideEscape #FoodieMoments #TravelCouple #RomanianWines #ApusPerfect #WineLovers #ConaculDinCeptura #TasteOfRomania #RuralRetreat #DiscoverRomania
Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să simt istoria, frumusețea și liniștea în același timp. 🇬🇷✨
#greece #athens #citybreak #bluesky #ruins #flowers #oldcity
Instagram post 18188407813323784 Instagram post 18188407813323784
Instagram post 18125043424489690 Instagram post 18125043424489690
Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răc Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răcească la standardele muntelui. #Ciucaș ediția „fridge by nature”.
#campingvoina @ursusromania
Instagram post 17978983733694090 Instagram post 17978983733694090
Instagram post 18006297986588156 Instagram post 18006297986588156
Urmărește-mă Instagram

ccbogdan.ro Copyright © 2026