Ați observat deja până acum din multe articole pe care le-am scris că investesc în acțiuni la BVB, dar și fonduri deschise de investiții. Expresiile de genul fă ca banii să lucreze pentru tine, ei bine, fix la asta se referă. Desigur că și depozitele cu dobândă fixă pot fi o soluție. Haideți să descoperim împreună care variantă este mai bună. Beneficiile depozitelor la … [Citeşte mai departe...] despreDe ce să investesc la BVB în loc să țin banii la bancă
Investiții și Economii
De ce nu mai vreau să mă joc cu acțiunile pe termen scurt
Citeam recent la cineva pe blog, care mai scrie ocazional despre investiții, că le-a vândut (niște acțiuni) cu gândul că le v-a cumpăra la un preț mai mic. Nu mă dau mare cunoscător, deși față de el am un an în plus de când investesc în acțiuni, cumpăr și vând. Însă de ceva timp am ajuns la concluzia că dacă te consideri investitor pe termen lung, ceea ce și el pare că asta … [Citeşte mai departe...] despreDe ce nu mai vreau să mă joc cu acțiunile pe termen scurt
Cum am investit în fonduri deschise de investiții
Citeam zilele trecute la Marius pe blog despre ETF-uri și investiții. Cu ocazia asta mi-am adus aminte că prin martie am deschis cont la BT și am început să investesc în fonduri. Vreau să lămuresc încă de la început că acestea nu sunt sfaturi de investiții și nici reclame la posibilele companii menționate. Acestea sunt doar experiențele mele despre cum am investit în fonduri … [Citeşte mai departe...] despreCum am investit în fonduri deschise de investiții
Scade inflația în România, dar cresc taxele
Au venit ultimele date de la Institutul Național de Statistică și teoretic suntem bine. Practic, nici o lună nu-i ca alta. Rata anuală a inflației în România a scăzut așa: Deși este o scădere timidă, tot e bine și suntem în grafic pentru planul Băncii Naționale de a avea 7% inflație până la finalul anului. Problema este politicul. Banca Națională are instrumente de a … [Citeşte mai departe...] despreScade inflația în România, dar cresc taxele
Spectacol la BVB după listarea Hidroelectrica
Să fie artificiile după 4 Iulie de la americani? Să fie un avion cu viteză super-sonică? Un OZN? Sau doar aperitivul din ceea ce înseamnă piață emergentă? Astăzi am avut spectacol la BVB după ce s-a terminat listarea Hidroelectrica. Creșteri pe linie la aproape toate companiile. Așa cum arăta luna decembrie înainte de sărbători, așa am văzut și bursa pe verde azi. Motivul? … [Citeşte mai departe...] despreSpectacol la BVB după listarea Hidroelectrica
De ce nu investesc în Hidroelectrica la început
Să o luăm cu începutul. Hidroelectrica - cea mai mare și așteptată companie din România care se listează la BVB în ultimii ani. Enorm de multe articole și speculații au fost lansate în ultimele luni, dar iată că așteptarea a luat sfârșit. Dar oare a meritat? Câteva informații despre Hidroelectrica Hidroelectrica este principalul furnizor de energie din România, asigurând … [Citeşte mai departe...] despreDe ce nu investesc în Hidroelectrica la început
Când este momentul ideal pentru economii și investiții
Tocmai ce am citit rezumatul cărții Drumul către libertatea financiară. Primul tău milion în șapte ani de Bodo Schafer și, pe lângă extra motivația care m-a cuprins, dorința de a mă concentra și mai mult pe aspectul ăsta decât o fac în prezent, am mai realizat că una dintre lecțiile din carte le-am trăit pe propria piele. Adesea nu reușim nici măcar să recunoaștem anii … [Citeşte mai departe...] despreCând este momentul ideal pentru economii și investiții
Michael Burry este o lecție foarte bună
Michael Burry a devenit mai cunoscut după apariția filmului The Big Short (pe care l-am revăzut aseară cred că a cincea oară). Filmul prezintă povestea crizei din 2007-2008, dar cu mulți ani înainte. Spun că Michael Burry este o lecție foarte bună pentru că după acel film a devenit un fel de semizeu, iar acum are mai multe greșeli decât reușite. Însă mi-aș dori să nu luați doar … [Citeşte mai departe...] despreMichael Burry este o lecție foarte bună








