După o pauză de 8 ani, FCSB, care pentru mine și mulți alții rămâne singura echipă Steaua, revine acasă, în Ghencea. De fapt, primul meci a fost în urmă cu câteva zile unde a jucat cu CFR. Acum a jucat cu Nordsjaelland, unde meciul s-a terminat 0 – 0.

Nu am avut foarte multe amintiri cu vechiul stadion din Ghencea, dar am una care este vie și astăzi. Terenul din jurul stadionului părea un câmp, iar biletele la meci se cumpărau numai de la stadion. Nu exista online ca acum și nu exista nici limită de bilete. Așa că un grup de oameni puteau cumpăra jumătate din locuri, fără probleme.
Devenise o tradiție să cumperi bilete de la bișnițari. Practic asta este și singura amintire pe care o am de pe Ghencea. Eram mic și am mers cu părinții la meci. Nu țin minte alte detalii decât că eram foarte aproape de teren, iar galeria oferea spectacol de parcă eram la concert.
Tata mi-a spus atunci că Ghencea este unul dintre puținele stadioane unde spectatorii pot sta atât de aproape de teren. Majoritatea stadioanelor mai aveau ori o pistă de alergare în jurul terenului de fotbal, ori același spațiu, dar gol. Iar galeria era de vis. Erau peluza Nord și Sud. Cântau în tandem, iar de multe ori spectacolul era oferit de ei, nu din teren.
Acum, noul stadion Ghencea este doar un stadion. Arată foarte bine, dar cum bine a spus un prieten este lipsit de personalitate.
Câțiva ani mai târziu după amintirea cu vechiul stadion Steaua am mers tot cu tata la un meci Steaua – Rapid pe stadionul Lia Manoliu. Dacă sunteți prea tineri ca să știți, stadionul Lia Manoliu, denumit după o atletă româncă, este actualul stadion Arena Națională, unde sunt mai multe concerte decât meciuri de fotbal.
Acolo aveam bilete, doar că intrasem pe la galeria rapidului. Eu mai aveam cu mine și un steag roș-albastru (culorile stelei). Aveam pantaloni lungi și l-am băgat pe sub tricou și pantaloni. Mergeam de parcă filmam ceva de comedie când dintr-o dată cineva strigă ce faci aici băi stelistule. Mă uit ușor în dreapta și îl recunosc pe un profesor de la polo, care era rapidist înfocat.
Abonează-te ca să rămâi la curent cu cele mai noi articole
Am mers la el, ne-am salutat și am plecat vii. Inițial ne-am gândit că este mai ușor să ocolim prin stadion decât pe afară, unde ar fi însemnat cel puțin 30 de minute. N-am mai repetat experiența prea curând.
Deși acum ar părea ceva abandonat, un stadion de cartier, pe vremea aceea era ceva mare și spectaculos. Beneficiul la acel stadion era că aveai timp să cumperi ceva de băut în pauza de 15 minute. Acum, mulți pleacă cu 5 minute mai devreme ca să se întoarcă înainte de începerea reprizei a doua. Plus că acum se respectă locurile de pe bilet. Înainte doar să îndrăznești să-i spui cuiva asta că urma alt film de comedie.
Însă nimic din toate astea nu se compară cu sentimentul de a auzi din nou pe Ghencea imnul neoficial al stelei FCSB – Scooter, Maria. Aștept cu mult interes momentul când vor înceta cu toate porcăriile astea. Instituțiile statului nu au ce căuta în a finanța cluburile sportive. Războiul dintre CSA și FCSB nu au făcut decât să dezbine suporterii care veneau de drag și plăcere pentru o singură echipă ce a făcut istorie în fotbalul românesc.


Descoperă mai multe articole din categoria București
Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici
Am trecut zilele astea pe lângă Pasajul Basarab. Sub pasaj, la baza pilonilor ălora colorați pe care toți bucureștenii îi știu, erau doi oameni cu cască albă și vestă galbenă, gard de șantier, bandă roșu-alb. Liniile de tramvai erau deja scoase din funcțiune. Am făcut câteva poze și am plecat cu un sentiment ciudat, un…
Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?
Am găsit afișul lipit pe ușa de la intrarea în bloc acum câteva zile. Verde-galben, cu un camion de gunoi redat în randare 3D, cu un slogan scris cu litere mari și îngroșate: „Curățenia continuă cu mai mult CONTROL.” Primăria Sectorului 1 ne anunța că de la 1 iulie 2026 se schimbă firma de salubrizare. Contractul cu…
Continue Reading Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?
Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1
Am pierdut ore din viață pe DN1, în coada spre Aeroportul Otopeni. Nu exagerez și nu vorbesc teoretic – vorbesc din mașină, blocat bară la bară, uitându-mă cum se apropie ora unui zbor pe care mă rugam să-l prind. Așa că atunci când am văzut că s-au depus ofertele pentru noul drum expres care leagă…
Top mall-uri din București: care merită și care nu
Caut de fiecare dată o scuză să nu intru într-un mall și de fiecare dată ajung în câte unul. Locuiesc în acest oraș de mulți ani și, vrând-nevrând, aceste mall-uri din București fac parte din felul în care se mișcă orașul ăsta. Le-am bătut pe rând – în zile de lucru și în weekend, dimineața…
Continue Reading Top mall-uri din București: care merită și care nu
Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?
Sunt străini care, abia coborâți din avion la Otopeni, intră în Capitală pe Kiseleff și primul monument adevărat pe care îl văd este Arcul de Triumf din București. E cartea noastră de vizită, fie că ne place sau nu. Și exact această carte de vizită se fărâmițează încet, sub ochii tuturor. Am trecut zilele trecute…
Continue Reading Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?
Ghenele de gunoi dispar din blocuri, a doua oară
Citesc zilele astea, prin toate ziarele, aceeași știre dată ca o revoluție: ghenele de gunoi din blocuri urmează să dispară, iar Bucureștiul intră într-o nouă eră a colectării selective. Sună grozav. Locuiesc în Grivița, la bloc, cu o ghenă de gunoi pe tub, așa că ar trebui să fiu primul care aplaudă. Singura problemă e…
Continue Reading Ghenele de gunoi dispar din blocuri, a doua oară







Lasă un răspuns