• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Home
  • Discuții
  • Recenzii
    • Cărți
    • Filme & seriale
    • Băutură
    • Produse
  • București
  • Călătorii
  • Despre mine
  • Contact
ccbogdan

ccbogdan

Blog de București

Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?

23 iunie 2026 By bogdan Lasă un comentariu

Nu o să vă povestesc, încă o dată, cum a picat aseară guvernul Veștea. Știți deja: 189 de voturi din 233, AUR a ieșit din sală fix la timp, Grindeanu a plecat înainte de rezultat, iar bietul Veștea a bâlbâit un discurs scris, evident, de o inteligență artificială, citit ca de un copil scos la tablă nepregătit. Cortina a căzut.

Pe mine nu mă mai interesează scena finală. Mă interesează altceva: cine ne-a adus aici și cu ce ne-am ales după o lună întreagă de circ. Pentru că exact acum, în timp ce scriu, aceiași oameni se fâțâie pe la Cotroceni prefăcându-se că negociază o ieșire din criza pe care tot ei au fabricat-o. Și asta merită spus pe șleau.

Cine e de vină? Hai să nu ne prefacem că nu știm

Vinovatul principal are nume, prenume și siglă: PSD. Ei au dat jos guvernul Bolojan printr-o moțiune de cenzură, în luna mai, fără să aibă nici cea mai vagă idee despre ce urmează. Pariul lor a fost simplu și mârșav: îl dăm jos pe Bolojan, după care ne întoarcem la guvernare cu un PNL îngenuncheat și mai docil. Atât. Asta a fost toată „strategia”.

Iar acum, după o lună, se vede negru pe alb că nu aveau nimic. Niciun plan, nicio formulă, nicio majoritate. Doar așteptarea cinică să pice și Veștea, ca să poată veni ei, salvatorii, să „își asume guvernarea”. Politologul Cristian Pîrvulescu o spune fără perdea: cel mai mare pierzător al crizei este PSD. Eu adaug un cuvânt: nu doar pierzător, ci autor. PSD nu a pierdut criza. PSD este criza.

Și culmea ipocriziei a atins-o azi Grindeanu, la Cotroceni, când a declarat senin: „Cu AUR nu, ca să fiu clar.” Superb. Omul care acum o lună a votat moțiunea de cenzură cot la cot cu AUR, care a dat jos un guvern în brațele lui Simion, ne explică acum că el, vezi Doamne, nu se încurcă cu extremiștii. Aceeași gură a mai scos și perla zilei: „Toate aceste jocuri politice, pentru menținerea unora și altora în funcție, mi-aș dori să se fi epuizat.” O spune fix regizorul jocurilor politice din ultimele trei luni. E ca și cum piromanul s-ar plânge de fum.

Vină secundară, dar grasă: Nicușor Dan. Pentru că, în loc să cheme partidele la masă imediat după căderea lui Bolojan, a încercat o schemă transparentă — să-l instaleze pe Veștea, un premier PNL, peste capul lui Bolojan și fără acordul partidului. A vrut să spargă PNL și să refacă pe ușa din dos vechea axă cu PSD. Rezultatul? A spart chiar coaliția care îl susținea pe el. A făcut, cu mâna lui, exact ce-a făcut Iohannis: a promis o direcție și a livrat opusul. Diferența e că Iohannis a reușit rotativa. Nicușor Dan nici măcar atât — a eșuat lamentabil, și a mai și pierdut o lună pe drum.

Lecția de șah a lui Simion (pe care, recunosc, a jucat-o impecabil)

O să spun ceva ce nu-mi place să spun: George Simion a jucat aproape perfect. Și trebuie să recunoaștem asta, altfel rămânem doar niște partizani care văd doar ce vor să vadă.

AUR a negociat peste zi cu Veștea, l-a lăsat să creadă că are cele 90 de voturi, a ridicat miza cerându-i lui Nicușor Dan clarificări imposibile până la o oră fixă, și apoi, când nimeni nu se mai putea repoziționa, și-a scos parlamentarii din sală. Pac. Șah și mat. Nu e vorba mea — e a lui Kelemen Hunor, care l-a felicitat public de la tribună pe Simion drept „marele câștigător al zilei”. Pîrvulescu confirmă la rece: singurul învingător real e Simion, care prin refuzul de a intra în joc a câștigat capital electoral și și-a întărit poziția.

Și aici e ironia pe care merită să o gustăm pe îndelete: tot sistemul ăsta, agitându-se disperat să rămână la butoane, i-a servit anti-sistemului cea mai frumoasă victorie de pe tavă. Cu cât se chinuie mai tare „băieții deștepți” să țină puterea, cu atât îl umflă mai mult pe Simion. Dacă ar exista un premiu pentru sabotarea propriei tabere, statul român l-ar câștiga în fiecare an.

Scenariile de pe masă. Și ce cred eu că se va întâmpla

Din consultările de azi se conturează clar trei drumuri.

Unu: guvern minoritar de dreapta, PNL-USR-UDMR. E varianta propusă azi de Bolojan, însoțită de un „pact național” pe prioritățile României pe șase luni. Fritz (USR) e gata, dar pune o condiție de fier: niciun guvern în care intră PSD. Hunor nu se opune. Problema e că Grindeanu a exclus deja să susțină din afară un asemenea guvern — pentru că, evident, nu vede ce iese pentru el. Eu pe varianta asta pariez. E singura formulă coerentă, e singura care respectă logica „cine a dat jos guvernul nu poate fi premiat”, și e singura care păstrează direcția pe care Nicușor Dan zice că nu o negociază.

Doi: guvern PSD, monocolor, cu Grindeanu premier, susținut din afară de PNL și UDMR. Aici mi se ridică părul. Ar însemna ca exact partidul care a fabricat criza să fie răsplătit cu Palatul Victoria, iar autorul moțiunii să devină prim-ministru. Până și Ludovic Orban — care nu e tocmai un sfânt — i-a cerut public lui Nicușor Dan să nu-l desemneze pe Grindeanu, pe care l-a numit fără menajamente „un lider politic aproape de faliment”. Dacă președintele alege drumul ăsta și îi dă mandatul lui Grindeanu, atunci Nicușor Dan ne va fi dezamăgit definitiv. Ar fi semnătura pe actul de capitulare: am ales să premiem găinăria, nu să o pedepsim.

Trei: anticipatele. Natalia Intotero (PSD) spune că nu se teme de ele. Simion pune toate opțiunile pe masă, până la suspendarea președintelui. Teoretic, o întoarcere la popor ar curăța Parlamentul de traseiști și de partidele-fantomă tip SOS și POT, intrate clandestin în 2024. Dar atenție la basmul cu „AUR ia 50%”: la parlamentarele din 2024, AUR era creditat cu 35% și a luat 18, jumătate. Sondajele umflă mereu populiștii. Realist, harta ar arăta cam așa: vreo 35% un pol de dreapta PNL-USR, vreo 35% AUR, și un PSD în cădere spre 10-15%. Nu cred în prăbușirea totală a PSD — mai au mașinăria de primari și de pile la stat care livrează voturi indiferent de sondaje — dar penalizarea ar fi reală.

De ce vor toți „oricine, dar nu Bolojan”

Un detaliu pe care merită să-l urmăriți: numele lui Alexandru Nazare e iar pe masă, acceptabil inclusiv pentru UDMR. Iar surse politice spun că până și polul de dreapta vrea un premier comun „care să nu fie Bolojan”.

Întrebați-vă de ce. De ce toată lumea, inclusiv aliații lui de ieri, preferă pe oricine altcineva? Răspunsul e simplu și l-am mai scris: pentru că Bolojan e singurul din toată grămada asta care s-a atins de pușculiță. El a vrut să taie risipa, să listeze companiile de stat, să închidă robinetul sinecurilor. Un premier care strică feuda e incomod pentru toți, indiferent de culoare. De-aia îl vor înlocuit cu cineva „cuminte”. Bolojan a spus-o azi, scurt și la obiect, înainte de consultări: „Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.” Mă rog, vom vedea dacă nu poate rezista. Până acum, în România, lipsa de principii a rezistat foarte bine.

Și acum, partea pe care nimeni nu vrea s-o audă: factura

Toată tevatura asta nu e gratis. România stă fără guvern funcțional de aproape două luni, într-un blocaj instituțional total. Iar românii încep să simtă. Nu întâmplător, pe limba multora cu care vorbesc aud cuvinte precum „austeritate”. Lumea a început să facă legătura între circul de la Palatul Parlamentului și propriul portofel.

Agențiile de rating ne țin sub observație. Un downgrade înseamnă dobânzi mai mari la datoria publică, adică mai puțini bani pentru sănătate, pentru drumuri, pentru pensii. Mecanism standard, fără surprize. PSD a dat jos un guvern care încerca să taie risipa — iar nota de plată pentru haosul care a urmat o achităm noi, oamenii obișnuiți. Ei, între timp, stau confortabil: companiile de stat rămân ferite de transparență până în 2027, prin legea votată în mare grabă fix când Gheorghiu a îndrăznit să propună listarea lor. Sinecurile, intacte. Pușculița, plină. Nimeni n-a plătit nimic.

Cu ce rămânem

Rămânem cu o întrebare la care am tot revenit: vrem politică cu principii sau vrem să ne călcăm în picioare și după aceea să ieșim la o bere?

Dacă din consultările astea iese un guvern minoritar de dreapta, care ține linia și nu premiază autorul crizei, atunci poate, doar poate, am învățat ceva. Dacă, în schimb, iese tot un aranjament cu PSD recompensat și cu Grindeanu premier, atunci avem confirmarea finală: nimic nu s-a schimbat, iar găinăria rămâne sportul național.

Eu sper în prima variantă. Mă tem de a doua. Și, ca de obicei, plătesc pentru amândouă.

Ne revedem după ce președintele se hotărăște pe cine dezamăgește.

guvernul Veștea

Distribuie:

  • Partajează pe X(Se deschide într-o fereastră nouă) X
  • Partajează pe Facebook(Se deschide într-o fereastră nouă) Facebook
  • Partajează prin WhatsApp(Se deschide într-o fereastră nouă) WhatsApp
  • Partajează pe Telegram(Se deschide într-o fereastră nouă) Telegram

Similare

Din categoria: Discuții Etichete: Alegeri anticipate, București, Consultări Cotroceni, Criză politică, George Simion, Guvern minoritar, Guvernul Veștea, Ilie Bolojan, Politic, România, Sorin Grindeanu

Reader Interactions

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bara principală

Abonează-te la blog prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Poți susține acest blog cumpărând de pe eMag și Fashion Days prin linkurile de mai jos

eMAG Fashion Days

Ce produse mi-am cumpărat

Robot de aspirare Xiaomi Mi Mop Pro, aspirare & spălare

Păreri finale după 1 an de utilizare zilnică iPhone 11

Apple a lansat iPhone 15 cu USB-C

Din București

Salubrizare Sector 1 Romprest Blue Planet

Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

drum expres A0 aeroport Otopeni

Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

restaurare arcul de triumf București

Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?

Restaurante, baruri, cafenele și ceainării

el torito bucuresti restaurant mancare mexicana

El Torito București: Fiesta și gust autentic mexican

hushimo restaurant mancare asiatica piata amzei bucuresti

Hushimo – o cină asiatică în inima Bucureștiului

mancare reinterpretata noua bar ion mihalache bucuresti

Prima mea vizită la Noua B.A.R.

Filme & Seriale

Mauthausen–două vieţi. Documentar prezentat cu ocazia Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului

film fjord de Cristian Mungiu

Am fost la avanpremiera filmului Fjord de Cristian Mungiu

Recenzie City of Ghosts. Documentar pe Amazon Prime Video

Pe unde mai călătoresc

Edenland – parc de aventură în Balotești

În vizită la concursul de eleganță Sinaia 2023

Cel mai frumos târg de Crăciun | Sibiu 2019 – tur video

Footer

Cafea cu Bogdan

Un bucureștean din Grivița care scrie cu plăcere.

Călătoresc cu mașina și îmi place să descopăr locuri noi din țară și din Europa. Îmi place să merg în city break-uri memorabile. Scriu despre filme & seriale, restaurante, gadget-uri noi, piese de teatru și muzee. Mai abordez și subiecte de politică pentru că ne dictează viața de zi cu zi.

Sper să vă placă!

Ne putem auzi oricând la adresa de email din pagina de Contact.

 

Recent

  • Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?
  • Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare
  • Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla
  • Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?
  • Cum este să ai animale de companie la bloc: câine și pisică în același apartament

Search

aba.bogdan

Explorez. Experimentez. Povestesc.

La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ROMAN”, e un loc care nu e muzeu de vitrină — e un atelier al memoriei. 🚙

ARO-uri în toate ipostazele, Dacii cu vopseaua obosită, camioane ROMAN, mopede și mobre care cândva însemnau libertate la 50 km/h. Miros de ulei vechi, piele de volan tocită, faruri rotunde și o pompă albă cu „UZ INTERN” lângă care te trezești că fotografiezi, de fapt, o epocă.
Aici mașina e doar pretextul — omul e destinația.

Am scris pe larg pe blog 👉 link în bio

#muzeulautomobiluluiromanesc #campulungmuscel #aro #dacia1300 #romania
Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desu Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desupra Brasovului. 🛩️

O experienta pe care sigur n-am sa o uit.

Am scris mai multe despre asta pe blog 
👉 link in bio

#brasov #zborcuavionulbrasov #avionultrausor #românia #blogger
✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Cept ✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Ceptura. Am petrecut o după-amiază superbă la Vinalia, printre arome de vin, apusuri domoale și mâncare autentică, gătită cu suflet. Un loc unde timpul pare să curgă mai încet, iar fiecare detaliu te face să zâmbești. 🍷🌿🌅
#Vinalia #Ceptura #WineCountry #RomaniaTravel #WeekendVibes #CountrysideEscape #FoodieMoments #TravelCouple #RomanianWines #ApusPerfect #WineLovers #ConaculDinCeptura #TasteOfRomania #RuralRetreat #DiscoverRomania
Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să simt istoria, frumusețea și liniștea în același timp. 🇬🇷✨
#greece #athens #citybreak #bluesky #ruins #flowers #oldcity
Instagram post 18188407813323784 Instagram post 18188407813323784
Instagram post 18125043424489690 Instagram post 18125043424489690
Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răc Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răcească la standardele muntelui. #Ciucaș ediția „fridge by nature”.
#campingvoina @ursusromania
Instagram post 17978983733694090 Instagram post 17978983733694090
Instagram post 18006297986588156 Instagram post 18006297986588156
Urmărește-mă Instagram

ccbogdan.ro Copyright © 2026