• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Home
  • Discuții
  • Recenzii
    • Cărți
    • Filme & seriale
    • Băutură
    • Produse
  • București
  • Călătorii
  • Despre mine
  • Contact
ccbogdan

ccbogdan

Blog de București

Cu cine voi vota la alegerile locale și europarlamentare din 9 iunie

7 iunie 2024 By bogdan 2 comentarii

Citeam la Radu un articol asemănător despre alegerile locale și europarlamentare din 9 iunie și pe moment mi-am amintit că în ultimele 2-3 luni am mai vorbit cu oameni despre politică și unii dintre ei efectiv nu voiau să meargă la vot pentru că nu aveau cu cine să voteze, iar alții nu știau nici măcar cine candidează. Consider că este de datoria fiecăruia dintre noi să îndemnăm în stânga și în dreapta ca oamenii să iasă măcar la vot. Cât despre persoana sau partidul pe care îl pot vota asta ține de fiecare să se informeze.

Atât alegerile locale cât și cele europarlamentare ne pot influența viața de zi cu zi, bunăstarea, cartierul, orașul, dar mai ales viitorul. Oamenii aceștia vor lua decizii în numele tuturor, iar dacă credeți că votul vostru, un singur vot nu poate face diferența, imaginați-vă cum ar fi dacă 100.000 de oameni ar gândi fix la fel. Firea a fost aleasă primar cu 2-300.000 de voturi.

Politicienii care ajung la Uniunea Europeană sunt cel puțin la fel de importanți ca și cei de la locale. Acolo se votează legi și proiecte care ulterior se pot implementa (sau nu) și la noi. Am făcut o căutare rapidă pe internet și am găsit platforma asta făcută de Recorder cu proiectele ce vor avea loc în România în următorii 2 ani. Aș fi vrut să găsesc ceva asemănător, dar cu toți banii care au intrat în România de la Uniunea Europeană, poate așa am fi avut o radiografie mai clară despre cum ar fi arătat azi România fără bani de la UE. Dar zic că ne putem face o idee și cu cifrele de mai jos.

hartă cu fonduri europene în România
domeniile în care se investește cel mai mult în România cu fonduri Europene
Localitățile în care se investește în România și sumele aferente fiecăreia

Pe cine voi vota la alegerile locale și europarlamentare din 9 iunie

La Primăria Sectorului 1 voi vota cu PNL, George Tuță. Nu mă încântă deloc cuplul ăsta PSD + PNL, dar din nou mă văd în față faptului de a alege răul cel mai mic. Pe Clotilde am votat-o ultima dată și regret. Este deșteaptă nu contest, dar nu știe să facă nimic. Am auzit și eu zvonurile despre Tuță, dar ce alte variante fiabile ar mai fi? Poți să fii zmeul zmeilor, dacă nu ai un partid care să te susțină, nu ai nici o șansă. Poate Liviu Negoiță ar mai fi o șansă, dar în primul rând nu-mi place nici partidul și nici fondatorul, iar cel mai important, nu cred că are vreo șansă. PSD s-a asigurat că primarii sunt aleși din primul tur, deci mă simt nevoit să-i dau votul meu celui mai mic rău și celui care cred că are în același timp și cele mai mari șanse.

Pentru Consiliul Local al Sectorului 1 voi vota cu Alianța Dreapta Unită (USR + PMP + Forța Dreptei). Sunt de părere că un primar bun trebuie să știe cum să colaboreze și cu oameni care nu sunt din partidul lui. Chiar sper ca Tuță să se descurce în privința asta și să nu fie Clotilde 2. Iar în acești 4 ani, USR chiar mi-a plăcut cum s-a prezentat în consiliu.

Îmi doresc nespus de mult ca la Primăria Capitalei să continue tot Nicușor Dan. Chiar nu-mi doresc să ne întoarcem la vouchere pentru Grecia și concerte. Nicușor în primul rând este un candidat independent și cu toate astea a făcut colaborări și cu alți primari de sector, a cumpărat tramvaie noi românești, troleibuze, autobuze, a schimbat conducte de apă caldă și căldură cât nu visa Firea și Oprescu, însă cel mai important, dar cumva mulți ori nu știu ori nu conștientizează, a scos primăria din faliment.

Firea a făcut 20+ de firme ale primăriei, dând niște salarii astronomice (din bani publici), pentru prestarea unor servicii pe care privatul deja le făcea. Deci ce rost aveau acele firme? Stați de vorbă cu oamenii din Voluntari să vedeți cum Pandele (soțul lui Firea) și-a pus firmele sale peste tot și cu niște prețuri enorme. Acei oameni ar dori să schimbe furnizorul, dar nu mai există competiție. Nicușor a făcut atât de multe în condițiile în care 1 an și ceva i-a luat să pună primăria la loc pe picioare. Abia aștept să văd ce poate face când are totul așezat cum trebuie.

Iar ca o mică diferență pentru a vă face o părere despre un politician ok și unul care nu este tocmai bun, uitați-vă și la cum vorbește despre alți politicieni sau proiectele de viitor. Nicușor vorbește punctual despre tot cu soluții și impedimente. Alți politicieni, precum Firea face mișto despre aspectul lui Nicușor, de parcă asta îl face pe un primar a fi eficient sau nu. Și fără sloganuri de genul autostrăzi suspendate în București sau că vom face chestii zburătoare. Nu domne, ce vei face și cum. În acest podcast, Nicușor explică toate astea destul de bine.

La Consiliul General al Municipiului București voi vota cu ADU (Alianța Dreapta Unită: USR + PMP + Forța Dreptei). Varianta 2 ar fi fost PSD + PNL, dar știu că PSD nu l-a susținut până acum pe Nicușor, iar PNL i-a pus tot felul de condiții lui Nicușor pentru ca PNL să-i ofere susținerea. Nicușor are proiecte interesante de viitor plus cele deja existente care trebuie mărite, cum ar fi parcările albastre din București și benzile cu sens unic pentru transportul public (sunt de părere că fără un transport public dezvoltat Bucureștiul se va sufoca), iar fără susținerea Consiliul General nu are șanse și putem pierde alți ani în care capital stagnează în loc să se dezvolte.

Pentru Europarlamentare vă spun sincer că nu m-am hotărât cu cine voi vota. Oscilez între PNL, doar că vin la pachet cu PSD și ADU (Alianța Dreptei). Nu vreau să dau un vot care să ajute și PSD-ul, doar că mă gândesc la aceste războaie avem nevoie de o europă unită, iar PNL face parte din PPE – cel mai mare partid de la UE. Din ADU, doar USR face parte din Renew Europe, care nu se compară cu PPE. Cred că mă voi decide atunci pe loc, însă cred că voi vota cu USR (ADU).

Distribuie:

  • Partajează pe X(Se deschide într-o fereastră nouă) X
  • Partajează pe Facebook(Se deschide într-o fereastră nouă) Facebook
  • Partajează prin WhatsApp(Se deschide într-o fereastră nouă) WhatsApp
  • Partajează pe Telegram(Se deschide într-o fereastră nouă) Telegram

Similare

Din categoria: Discuții Etichete: Alegeri, Politic, Primar, Recorder, UE, Uniunea Europeană

Reader Interactions

Comentarii

  1. recomandarea zilei a zis

    12 iunie 2024 la ora 10:44

    Eu am optat la europarlamentare pentru Vlad Gheorghe pare un tip foarte ok. Ce parere ai de Brasov

    Răspunde
    • bogdan a zis

      12 iunie 2024 la ora 12:50

      Am mers destul de des în ultimii ani la Brașov și mi-a plăcut transformarea din trafic și curățenia. Însă am fost uimit când am văzut că a pierdut alegerile Coliban.
      Poate noul primar va aduce schimbări noi. De urmărit.

      Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bara principală

Abonează-te la blog prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Poți susține acest blog cumpărând de pe eMag și Fashion Days prin linkurile de mai jos

eMAG Fashion Days

Ce produse mi-am cumpărat

Review smartwatch Fitbit Versa. Preț, specificații și impresii

portbagaj plafon auto

Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla

zoofari Lidl

Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare

Din București

Salubrizare Sector 1 Romprest Blue Planet

Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

drum expres A0 aeroport Otopeni

Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

restaurare arcul de triumf București

Când o să fie restaurat Arcul de Triumf din București?

Restaurante, baruri, cafenele și ceainării

el torito bucuresti restaurant mancare mexicana

El Torito București: Fiesta și gust autentic mexican

hushimo restaurant mancare asiatica piata amzei bucuresti

Hushimo – o cină asiatică în inima Bucureștiului

mancare reinterpretata noua bar ion mihalache bucuresti

Prima mea vizită la Noua B.A.R.

Filme & Seriale

Am văzut Oppenheimer la cinema

27 de filme bune pe care nu trebuie să le ratezi pe HBO Max

seriale bune pe skyshowtime

3 seriale bune de pe SkyShowtime – Recomandări de neratat

Pe unde mai călătoresc

Drumul cu mașina de la București la Cluj | O experiența plăcută

Am fost în vizită la Castelul Cantacuzino din Bușteni

Un drum doar dus la Muntele Athos

Footer

Cafea cu Bogdan

Un bucureștean din Grivița care scrie cu plăcere.

Călătoresc cu mașina și îmi place să descopăr locuri noi din țară și din Europa. Îmi place să merg în city break-uri memorabile. Scriu despre filme & seriale, restaurante, gadget-uri noi, piese de teatru și muzee. Mai abordez și subiecte de politică pentru că ne dictează viața de zi cu zi.

Sper să vă placă!

Ne putem auzi oricând la adresa de email din pagina de Contact.

 

Recent

  • Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?
  • Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare
  • Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla
  • Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?
  • Cum este să ai animale de companie la bloc: câine și pisică în același apartament

Search

aba.bogdan

Explorez. Experimentez. Povestesc.

La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ROMAN”, e un loc care nu e muzeu de vitrină — e un atelier al memoriei. 🚙

ARO-uri în toate ipostazele, Dacii cu vopseaua obosită, camioane ROMAN, mopede și mobre care cândva însemnau libertate la 50 km/h. Miros de ulei vechi, piele de volan tocită, faruri rotunde și o pompă albă cu „UZ INTERN” lângă care te trezești că fotografiezi, de fapt, o epocă.
Aici mașina e doar pretextul — omul e destinația.

Am scris pe larg pe blog 👉 link în bio

#muzeulautomobiluluiromanesc #campulungmuscel #aro #dacia1300 #romania
Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desu Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desupra Brasovului. 🛩️

O experienta pe care sigur n-am sa o uit.

Am scris mai multe despre asta pe blog 
👉 link in bio

#brasov #zborcuavionulbrasov #avionultrausor #românia #blogger
✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Cept ✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Ceptura. Am petrecut o după-amiază superbă la Vinalia, printre arome de vin, apusuri domoale și mâncare autentică, gătită cu suflet. Un loc unde timpul pare să curgă mai încet, iar fiecare detaliu te face să zâmbești. 🍷🌿🌅
#Vinalia #Ceptura #WineCountry #RomaniaTravel #WeekendVibes #CountrysideEscape #FoodieMoments #TravelCouple #RomanianWines #ApusPerfect #WineLovers #ConaculDinCeptura #TasteOfRomania #RuralRetreat #DiscoverRomania
Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să simt istoria, frumusețea și liniștea în același timp. 🇬🇷✨
#greece #athens #citybreak #bluesky #ruins #flowers #oldcity
Instagram post 18188407813323784 Instagram post 18188407813323784
Instagram post 18125043424489690 Instagram post 18125043424489690
Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răc Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răcească la standardele muntelui. #Ciucaș ediția „fridge by nature”.
#campingvoina @ursusromania
Instagram post 17978983733694090 Instagram post 17978983733694090
Instagram post 18006297986588156 Instagram post 18006297986588156
Urmărește-mă Instagram

ccbogdan.ro Copyright © 2026