• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Home
  • Discuții
  • Recenzii
    • Cărți
    • Filme & seriale
    • Băutură
    • Produse
  • București
  • Călătorii
  • Despre mine
  • Contact
ccbogdan

ccbogdan

Blog de București

Experiențe neplăcute cu trenul pe ruta București Brașov

26 iunie 2023 By bogdan Un comentariu

De când mă știu am ales tot timpul mașina și confortul care vine odată cu ea. Cu toate astea am început de câțiva ani să mai merg cu trenul și îmi place. Chiar și după experiența asta neplăcută pe care urmează să o descriu, tot am să aleg trenul, acolo unde se poate. Anul trecut prin luna Mai mergeam cu trenul la Brașov, ca și cum, doar că atunci n-am avut probleme.

Plecarea din București

Anul acesta, pentru drumul de la București la Brașov am luat bilete de la Regio călători. N-am mai mers cu ei până acum. De fapt nu mai mersesem cu nici o altă firmă privată. Trenul arată super mișto, atât la exterior cât și la interior. Vineri când am plecat, în București era o căldură insuportabilă, iar în tren era răcoare. Doar că răcoare s-a consumat.

După ce am plecat din Gara de Nord trenul nu mai băga aer rece. De fapt nu mai băga aer de nici un fel. Doar când încetinea și intram în stație mai băga câte puțin rece. A fost o femeie super revoltată de condițiile proaste cu aerul condiționat și nu a vrut să prezinte bilet. Eu și acum sunt convins că ea nu avea bilet deloc și s-a folosit de situație. O să ne întâlnim cu ea mai târziu în poveste.

După ce am trecut de Ploiești ne cam ajunsese și nouă. Băiatul care verifica biletele a vorbit atât cu conductorul cât și cu colegul din celălalt tren. La noi era efectiv saună, pentru că geamurile erau toate dintr-o bucată, de sus până jos un singur geam. Nu exista nici un fel de gemuleț pe care să-l deschidem ca să avem aer de afară. Curgeau apele pe noi doar stând.

Trenul era format din 4 vagoane. În două dintre ele se putea traversa, dar nu în toate 4. Ca să ajungem în celelalte două trebuia ca trenul să oprească în stație și să mergem pe peron.

Tranziția către ghinion 2.0

A vorbit și dincolo era totul perfect. Aer rece și spațiu liber pentru ca noi să facem tranziția. La Câmpina trenul avea să facă stație, chiar dacă nu era programat, pentru ca noi să schimbăm vagoanele.

Ne mutăm cu toții. Locuri pe scaune suficiente pentru toți și cel mai important – aerul condiționat funcționa, un pic prea bine.

Bătălia de la Posada

Trecem de Comarnic și la o aruncătură de băț de Posada, trenul se oprește. Inițial am crezut că râde conductorul de noi. După 1-2 minute de stat pe loc trenul începe să o ia înapoi. Merge câțiva metri și se oprește. A făcut așa încontinuu timp de vreo 10-15 minute. La un moment dat mă uitam pe geam să văd dacă este distanța mare până jos în caz că o ia de tot la vale, dar pe urmă mi-am amintit că nu aveam ce geamuri să deschidem.

Cum glumeam noi despre trenurile proaste din România vedem pe cineva care aleargă către spatele trenului, de unde am venit noi și teoretic nu se putea traversa. Un prieten glumea că poate era conductorul. La nici 1 minut trece și controlorul. Îl întrebăm ce se întâmplă și ne spune acum s-a dus conductorul să vadă dacă merge locomotiva din spate.

Stă ce stăm și între timp vedem pe linia 2, care teoretic este contra sens, cum un tren de la CFR ne depășește. Într-un final trenul merge înapoi spre Comarnic și coborâm.

Ce variantă să alegem în continuare

Dacă bătălia de la Posada am pierdut-o, oare aveam să pierdem și războiul? Noi aveam 3 variante: să vină un prieten să ne ia cu mașina de la Brașov, să luăm un tren de la CFR sau să așteptăm un alt tren tot de la Regio Călători care venea de la Mangalia și urma să facă stația doar ca să ne ia și pe noi, pentru că mergea tot la Brașov.

Noi eram cât de cât norocoși că ne permiteam toate variantele astea, însă alții aveau una singură – trenul de la Mangalia. Ne-am gândit că nu merită să riscăm tot cu ei. Problema era că aveam puțin timp la dispoziție și dacă alegeam trenul de Mangalia, îl pierdeam pe cel de la CFR care venea mai devreme.

Am ales trenul de CFR. Am luat bilete online după ce ne-am urcat în tren. Problema ăstuia era că mergea extrem de încet și oprea în fiecare stație. Măcar așa am auzit și noi de Poiana Țapului. După câteva minute de mers, problemele de mai sus erau pistol cu apă, prin comparație cu șuvoaiele de apă care curgeau în trenul ăsta.

Trenul ăsta era mare și avea chiar și etaj. Nu știu cum se face, dar am nimerit tot lângă femeia guralivă. Nu a cumpărat bilete și i-a spus controlorului că nu-i vina ei că este acolo, este vina celor de la Regio. Pentru că dacă trenul nu se strica ea nu s-ar fi aflat acolo. Și că dacă vrea ca ea să plătească bilet în trenul de la CFR, controlorul să le ceară diferența celor de la Regio.

Din păcate, o altă călătoare pierduse legătura cu Sibiul.

Dar hey, am supraviețuit să spunem și povestea, nu? Doar că nu s-a terminat totul aici.

Cu trenul de la Brașov la Sinaia și iar Brașov

Așa cum v-am povestit și în articolul de ieri, unul dintre obiectivele pentru acest weekend a fost Salonul de eleganță de la Sinaia. Trezitul târziu și cafeluța de dimineață ne-a dirijat către un anumit tren, de data asta de la Astra Trans Carpatic. Arată oarecum la fel pe la exterior, însă mult mai elegant și spațios la interior.

Totul a decurs conform planului și fără probleme. Tot de la Astra am luat și la întoarcere și din nou, fără probleme. Pentru o zi chiar am crezut că am scăpat de ghinioane.

Un mic detaliu care ne-a făcut pielea de găină a fost când am intrat în gară la Sinaia cu doar câteva minute înainte să vină trenul spre Brașov. În graba noastră am văzut pe panoul cu informații că un tren de la CFR avea doar 600 de minute întârziere. BRrrrr.

Brașov – București cu trenul Astra

Așa s-a nimerit și acum cu ora, trenul de la firma Astra a fost cea mai bună alegere. Sincer, după toate întâmplările de mai sus, chiar îmi doream să mergem cu Astra. Mult mai scump, dar se vedea diferența, de la controlori, la confort, viteza trenului și chiar călători.

Doar că și de data asta erau probleme cu aerul condiționat și nici aici nu aveam geamuri pe care să le deschidem. Aveam așa un deja-vu de nu vă imaginați.

Diferența imensă a fost că, și cel mai important detaliu – am ajuns la București conform orei programate, cu același tren. Iar căldura nu era la fel de mare precum în trenul de la Regio de vineri. Ceva aer rece cred că băga, dar nu suficient. Oricum, aveam varianta să trecem într-un vagon din spate, fără să fim nevoiți să ieșim afară. Acolo ac-ul funcționa fără probleme, ba cred că era un pic prea rece.

Chiar am fost să vedem cum este și ni s-a părut mult prea rece ca să stăm acolo două ore, cât mai aveam noi până la București.

Așa că problema deși a fost minoră, ne-a dat ceva emoții cu gândul că iar ne așteaptă probleme. Am stat tot drumul ca pe ace. Ba nu, mint. Aproape că am reușit să dorm ca un bebeluș cu căștile în ureche și muzica la maxim, după ce am scris articolul de ieri pe telefon.

Prețuri bilete tren privat Regio, CFR și Astra

  • pentru drumul de la București la Brașov cu Regio, un bilet a costat 29 lei (chiar dacă n-am mai ajuns cu ei la destinație)
  • pentru drumul cu trenul de la CFR din Comarnic și până la Brașov, un bilet a costat în jur de 11 lei (cu tot cu apa care curgea în tren)
  • de la Brașov la Sinaia cu trenul de la Astra, un bilet a costat 21 lei
  • un bilet cu trenul Astra de la Brașov la București a costat 59 lei.

Distribuie:

  • Partajează pe X(Se deschide într-o fereastră nouă) X
  • Partajează pe Facebook(Se deschide într-o fereastră nouă) Facebook
  • Partajează prin WhatsApp(Se deschide într-o fereastră nouă) WhatsApp
  • Partajează pe Telegram(Se deschide într-o fereastră nouă) Telegram

Similare

Din categoria: Călătorii Etichete: Aer condiționat, Astra Trans Carpatic, Brașov, Bucuresti, CFR, Comarnic, Posada, Regio călători, Sinaia, Tren, Weekend

Reader Interactions

Comentarii

  1. Marius a zis

    28 iunie 2023 la ora 7:07

    Meh, cu Regio si Transferoviar sunt probleme mari de fiecare data pentru ca, desi privati, au niste mizerii de trenuri.
    Daca mergi cu IR sau IC povestea este diferita. Ai aer, ai tot ce iti trebuie, in 99% din cazuri. E si mai scump, dar deh…

    O solutie ar fi Softrans, dar nu mereu ai ore bune pentru el.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bara principală

Abonează-te la blog prin email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Poți susține acest blog cumpărând de pe eMag și Fashion Days prin linkurile de mai jos

eMAG Fashion Days

Ce produse mi-am cumpărat

Recenzie tastatură Microsoft Wired Keyboard 600

Review Kindle Paperwhite – un eBook reader bun

Puteți cumpăra dulceață de ardei iute din Lidl

Din București

pasajul Basarab lucrări 2026

Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici

Salubrizare Sector 1 Romprest Blue Planet

Salubrizare Sector 1: Romprest pleacă, vine Blue Planet. Dar cine e Blue Planet?

drum expres A0 aeroport Otopeni

Drum expres de la A0 la Aeroportul Otopeni: în sfârșit ceva care îmi rezolvă calvarul de pe DN1

Restaurante, baruri, cafenele și ceainării

el torito bucuresti restaurant mancare mexicana

El Torito București: Fiesta și gust autentic mexican

hushimo restaurant mancare asiatica piata amzei bucuresti

Hushimo – o cină asiatică în inima Bucureștiului

mancare reinterpretata noua bar ion mihalache bucuresti

Prima mea vizită la Noua B.A.R.

Filme & Seriale

Lista cu filme și seriale pe Disney+ la lansare în România

Cauți filme artistice sau seriale? Iată ce platforme de streaming îți recomand

Nu trebuie să ratați serialul Crime în imobil de pe Disney+

Pe unde mai călătoresc

City break în Berlin | Despre transport, cazare și mâncare

Care este diferența dintre camping și off camping

weekend cazanele dunarii orsova

4 zile la Cazanele Dunării și Drobeta

Footer

Cafea cu Bogdan

Un bucureștean din Grivița care scrie cu plăcere.

Călătoresc cu mașina și îmi place să descopăr locuri noi din țară și din Europa. Îmi place să merg în city break-uri memorabile. Scriu despre filme & seriale, restaurante, gadget-uri noi, piese de teatru și muzee. Mai abordez și subiecte de politică pentru că ne dictează viața de zi cu zi.

Sper să vă placă!

Ne putem auzi oricând la adresa de email din pagina de Contact.

 

Recent

  • Pasajul Basarab intră în reparații. În sfârșit. Dar hai să vorbim despre cum am ajuns aici
  • Inundații Craiova: cum a ajuns orașul Olguței Vasilescu să înoate la fiecare ploaie
  • Guvernul Veștea a picat. Și acum, cine plătește luna asta pierdută degeaba?
  • Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare
  • Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla

Search

aba.bogdan

Explorez. Experimentez. Povestesc.

La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ La Câmpulung Muscel, sub literele galbene uriașe „ROMAN”, e un loc care nu e muzeu de vitrină — e un atelier al memoriei. 🚙

ARO-uri în toate ipostazele, Dacii cu vopseaua obosită, camioane ROMAN, mopede și mobre care cândva însemnau libertate la 50 km/h. Miros de ulei vechi, piele de volan tocită, faruri rotunde și o pompă albă cu „UZ INTERN” lângă care te trezești că fotografiezi, de fapt, o epocă.
Aici mașina e doar pretextul — omul e destinația.

Am scris pe larg pe blog 👉 link în bio

#muzeulautomobiluluiromanesc #campulungmuscel #aro #dacia1300 #romania
Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desu Am zburat 30 de minute cu un avion ultra usor desupra Brasovului. 🛩️

O experienta pe care sigur n-am sa o uit.

Am scris mai multe despre asta pe blog 
👉 link in bio

#brasov #zborcuavionulbrasov #avionultrausor #românia #blogger
✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Cept ✨ Un colț de liniște în inima podgoriilor din Ceptura. Am petrecut o după-amiază superbă la Vinalia, printre arome de vin, apusuri domoale și mâncare autentică, gătită cu suflet. Un loc unde timpul pare să curgă mai încet, iar fiecare detaliu te face să zâmbești. 🍷🌿🌅
#Vinalia #Ceptura #WineCountry #RomaniaTravel #WeekendVibes #CountrysideEscape #FoodieMoments #TravelCouple #RomanianWines #ApusPerfect #WineLovers #ConaculDinCeptura #TasteOfRomania #RuralRetreat #DiscoverRomania
Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să Sub cerul albastru al Greciei, Atena m-a făcut să simt istoria, frumusețea și liniștea în același timp. 🇬🇷✨
#greece #athens #citybreak #bluesky #ruins #flowers #oldcity
Instagram post 18188407813323784 Instagram post 18188407813323784
Instagram post 18125043424489690 Instagram post 18125043424489690
Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răc Nu, nu am uitat berea în apă… am lăsat-o să se răcească la standardele muntelui. #Ciucaș ediția „fridge by nature”.
#campingvoina @ursusromania
Instagram post 17978983733694090 Instagram post 17978983733694090
Instagram post 18006297986588156 Instagram post 18006297986588156
Urmărește-mă Instagram

ccbogdan.ro Copyright © 2026