Tehnic vorbind este a doua oară când ajung în Grecia, teoretic este prima dată când văd mai mult. Prima dată a fost în urmă cu mulți ani când am fost la Muntele Athos, deci nu prea aș pune la socoteală. Motivul pentru care am fost recent (în urmă cu o lună) în Grecia și mai precis în Atena a fost pentru o nuntă la nunta unor prieteni de-ai Cătălinei. Și dacă tot am făcut călătoria asta, Cătălina a venit cu ideea să luăm un weekend de 3 zile ca să vizitez și eu câte ceva.
Weekendul în care am fost în Atena a fost cel cu votarea pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Detaliul ăsta este important pentru că, în încercarea noastră de a vota în diaspora am mers destul de mult pe jos. Aparent cineva a uitat să actualizeze secțiile de votare de pe site-ul MAE. În acest proces de votare am mers la cea mai apropiată secție de votare de unde eram noi cazați (cam 20 de minute), acea secție nu mai exista. Căutat altă secție, alte 20 de minute, dar nici acolo nu am avut noroc. A treia secție a fost cu noroc, după alte 20 de minute.
De ce sunt importante aceste detalii? Pentru că la întoarcere am luat metroul și am realizat că am mers pe jos 5 stații de metrou. Pe toată această distanță am mers pe jos o porțiune importantă din Atena și am văzut o schimbare incredibilă. Dacă inițial arăta ok zona unde eram noi cazați, pe parcurs ce mergeam pe jos am traversat aparent și celebrul cartier Omonia. Efectiv nu pot să trec peste faptul că într-o zonă atât de aproape de centru și încă vorbim de Atena, există așa ceva: drogați cu seringi pe străzi în plină zi.

Trotuare neliniare, și înghesuite, iar pe alocuri de necirculat. Copaci (și nu doar unul) lăsați să atârne până la imposibilitatea de a mai merge pe trotuar, mizerie și mirosuri de îți muta nasul din loc. Repet, nu am mai vizitat atât de mult din Atena până acum, dar după city-breakul din Roma, cam aveam niște așteptări.
Ce am putut remarca în aceste 3 zile, corelat cu evenimentele actuale am ajuns la concluzia că tot acest noi stăm drepți în fața UE este de vină atât pentru situația economică, dar și pentru cum arată orașul, capitala Greciei. De ce? Un detaliu ar fi că nu prea vezi lanțuri de magazine, cu extrem de mici excepții, iar acelea sunt la propriu – mici. Cam toate magazinele în care am fost aparțin oamenilor de rând, iar aceștia pe lângă faptul că își fac programul după bunul plac, iar tu ca turist te bazezi pe informațiile din google maps, nu prea dau nici bonuri fiscale, iar asta înseamnă că primăria/statul nu prea are cu ce bani să întrețină totul frumos.

Am fost desigur și la Parthenon. Cu excepția monumentului în sine nu prea ai ce să vezi, iar grecii s-au asigurat de asta. O organizare mai proastă nici că mă așteptam să văd. În Roma, chiar dacă nu cumpărai vreun tur ghidat, audio sau cu o persoană, tot puteai să descoperi ceva, să afli despre istoria acelui loc, dar desigur, nu și în Grecia.

Există și o parte frumoasă a Greciei…
Și am să încep cu cea mi-a plăcut cel, dar cel mai mult – o cafea dulce cu gheață. Am încercat pe la noi un produs care să se aproprie de cea din Grecia, dar nici măcar o șansă. În ultima zi cred că am băut două cafele. Am avut și norocul că am avut cafeneaua asta lângă hotelul unde eram noi cazați.
Dacă locuiești într-un oraș undei ai o vreme precum cea din Anglia, atunci sigur o să-ți placă în Atena. Însă dacă nu prea îți place soarele și căldură, atunci ghinion. Deși nu a fost chiar atât de cald când am fost noi, tot mi s-a părut cald și soare încontinuu.

Vă spuneam că am fost în Atena pentru o nuntă. Ei bine, a fost un botez, ziua de naștere a copilului și nunta. Au explicat mirii toată povestea și per total a fost drăguț. Practic, toate situațiile i-au împins către decizia/momentul de a avea toate loc în același timp. Însă, cel mai interesant mi s-a părut locul unde au avut loc toate astea. Practic, într-o singură locație au făcut și partea religioasă, și botezul și petrecerea. Restaurantul era pe un deal care avea și o mică capelă cu spațiu pentru familie, parcare decentă cu valet și un cort suficient de mare pentru toată lumea. Spre deosebire de tradițiile de la noi, chiar mi-a plăcut ce am văzut.
Deși le merge din greu în mai greu, măcar au apucat să se dezvolte. Au o infrastructură destul de bine dezvoltată, un aeroport care nu se mai termină și un sistem public bine pus la punct. Însă toate astea au fost făcute cu mulți ani în urmă. Vorbeam la nuntă cu un băiat care locuiește acolo și îmi mărturisea că le este din ce în ce mai greu să trăiască. Multe probleme sociale și economice, iar asta practic am văzut și eu pe străzi și cum era totul organizat.
Însă, în 3 zile cât am stat acolo am văzut o singură mașină mare (4×4). În rest numai mașini mici și extrem de multe motociclete și nu cred că nu au și ei bogații lor. Dar vedeți voi, aici intervine mentalitatea. Mergeți la noi în cartierele mai sărace din București că o să vedeți printre cele mai scumpe mașini, iar la ei era fix invers: în cartierele mai sărace – mai puține mașini, iar cele care erau nici pe departe să fie de zeci de mii de euro.


Lasă un răspuns