Zilele trecute după ce am ieșit de la sală am oprit corespunzător pe terasă la Colosseum mall. Ne-am gândit să recuperăm caloriile pierdute cu un frappe delicios. Nu facem asta prea des, dar era imposibil să nu observăm agitația și numărul mare de oameni de pe terasă.
Știu că încă mai este vară și conform legendelor oamenii ies vara la terasă. Însă trebuie să înțelegeți că vorbim de Colosseum mall, nu de Băneasa sau AFI. Deci acei ~20 de oameni de pe terasa din spate erau destui de mulți în comparație cu alte zile.
În timp ce stăteam tolănit pe spate, cu frappe-ul pe burtă pătrățele și sorbeam câte puțin mă uitam atent la oameni și activitățile lor. Mulți dintre ei nu păreau că au venit neapărat cu un scop precis, nu că poziția mea inspira ceva diferit. Totuși se vedea în comportamentul lor că sunt niște oameni din zonă care au ieșit să facă o activitate.
Unii poate doar să mănânce ceva în mall, alții se revedeau după mult timp și au poposit la un cico pe terasă. Am văzut chiar și un bar, un fel de dj care punea niște muzică de pe laptop până i-a sunat telefonul. Întrebați-mă de unde eu și toată lumea am aflat că i-a sunat telefonul. Vă dau un indiciu: muzica s-a oprit.
Era și o blondă care venise să-i distreze pe copii. Părinții erau în al 99-lea cer. Mă gândeam să mă duc și eu în primul rând la zbenguială.
Abonează-te ca să rămâi la curent cu cele mai noi articole
În urmă cu mulți ani, o ieșire în oraș însemna de fapt centrul orașului. Acum s-a dezvoltat simțul ăsta de a ieși seara la o limonadă și în cartier sau relativ în zonă. Bine, poate că în urmă cu 10 ani nici nu erau atât de multe posibilități de ieșit prin zonă, dar totuși.
În mintea mea începe să prindă contur tot mai mult ideea orașului de 15 minute. Asta îmi aduce aminte de orașul Corbeanca. Vorbeam cu cineva care se mutase în Corbeanca de câțiva ani și curios de fel l-am asaltat cu întrebări. Rezultatul? Avea acolo tot ce-i trebuie, mai puțin locul de muncă și restul prietenilor. Grădiniță, școală, doctori, magazine, activități, absolut tot ce avea nevoie găsea acolo.
În sectorul 3 din București a fost recent un concert. Drumul Taberei este un loc superb de plimbat seara cu familia sau prietenii. Păcat că a devenit cam aglomerat. În zona mea, Pajura și Bucureștii Noi este o plăcere să te plimbi. Timp și chef să ai că activități în zonă am descoperit că se pot găsi.


Îți recomand și:
Zoofari Lidl: curățătorul de labe pentru câini pe care îl folosesc după fiecare plimbare
Dacă aveți câine la bloc și îl scoateți la plimbare de două ori pe zi, știți deja cum arată lăbuțele după ce a călcat prin tot ce a găsit pe trotuar. Eu foloseam două șervețele umede la fiecare întoarcere acasă. Funcționa, dar era o operațiune mai lungă decât ar fi trebuit și lăsa de dorit…
Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla
Sunt în prima săptămână și încă verific obsesiv, dimineața, dacă mai e acolo. Mă urc pe vârfuri lângă mașină, pun mâna pe el și trag ușor în sus, ca un părinte care verifică dacă centura copilului e bine prinsă. Vorbesc despre noul meu portbagaj plafon auto – un Hakr Relax 300 gri antracit, montat de…
Continue Reading Portbagaj plafon auto: prima săptămână cu Hakr Relax 300 pe Corolla
Cum a fost să iau un MacBook Pro recondiționat de pe flip.ro
De ceva vreme mă tot uitam la un MacBook Pro, dar de fiecare dată mă oprea același lucru: prețul de nou. Pentru modelul pe care mi-l doream ajungeam la o sumă cam de trei ori mai mare decât eram dispus să dau pe un laptop. Așa am ajuns să iau un MacBook Pro recondiționat de pe…
Continue Reading Cum a fost să iau un MacBook Pro recondiționat de pe flip.ro
Cum am ajuns să-mi cumpăr primul ceas G-Shock
Înainte să vă explic cum și de ce mi-am cumpărat un ceas G-Shock și cum am ales acest model, trebuie să vă povestesc cum am ajuns aici. Ce s-a întâmplat de am simțit nevoia de un astfel de ceas, pentru că asta contează cel puțin la fel de mult ca produsul în sine. De la primul smartwatch…
Continue Reading Cum am ajuns să-mi cumpăr primul ceas G-Shock
Mi-am luat adidași sport de la Skechers – Slade Ultra
Nu-mi cumpăr foarte des adidași, dar atunci când o fac, vreau să știu că merita fiecare leu. Zilele trecute mi-am dat seama că aveam nevoie de ceva nou, ceva comod și practic, dar care să arate bine și să nu mă facă să par că tocmai ies de la sală. Așa am ajuns să-mi cumpăr…
Continue Reading Mi-am luat adidași sport de la Skechers – Slade Ultra
Experiența mea cu camera de supraveghere TP-Link Tapo C225
În ultimii ani, am început să acord tot mai multă atenție micilor detalii care îmi pot face viața mai ușoară. Așa am ajuns să cumpăr o camera de supraveghere TP-Link Tapo C225, un dispozitiv care s-a dovedit a fi mult mai util decât mi-am imaginat. Uneori nu este nevoie de investiții mari sau de soluții…
Continue Reading Experiența mea cu camera de supraveghere TP-Link Tapo C225
Ghete perfecte pentru aventuri: Skechers Dawson-Raveno
Când vine vorba despre drumeții, echipamentul potrivit poate face diferența între o experiență memorabilă și una plină de disconfort. Recent, mi-am completat echipamentul pentru explorări cu o pereche de ghete Skechers Dawson-Raveno și, sincer, nu pot fi mai mulțumit de alegerea mea. Am descoperit aceste ghete pe eMAG la un preț foarte competitiv, 310 lei,…
Continue Reading Ghete perfecte pentru aventuri: Skechers Dawson-Raveno








Este minunat sa vezi ca in orasul tau au fost amenajate astfel de locuri in care oamenii pot iesi, socializa si se distreze. Cea mai mare dintre surprize a fost descoperirea acestei scene mondene in inima orasului. La fiecare pas, se simtea acea atmosfera de magie, de parca oamenii s-au reunit sa se elibereze de stresul zilnic guvernat de monotonia orasului. Dupa ce am luat o gura de aer proaspat, m-am dat in jos spre colosseum, stand in cumpana si reevaluand ceea ce vazusem acolo. Cu siguranta, in zilele ce urmeaza am sa ma intorc sa mai vad si alte minunatii orasului nostru.